در سال 68 هیچ مرکزی برای ارائه خدمات اینترنت در کشور وجود نداشت. هرچند برخی مراکز از طریق تماس تلفنی با خارج کشور به شبکه وصل می‌شدند ولی این مراکز به دیگران خدمات نمی‌دادند. از طریق تماس تلفنی بین‌المللی به شبکه اینترنت وصل می‌شدند. البته در آن زمان هنوز شبکه Internet ایجاد نشده بود و به شبکه Bitnet وصل می‌شدند.
سیاوش شهشهانی*:
سال تحصیلی 68-67 برای گذراندن فرصت مطالعاتی به ایتالیا رفته بودم، برای نخستین بار با شبکه اینترنت آشنا شدم. البته آن سال تب ایمیل و اینترنت در اکثر دانشگاه‌های ایران، فراگیر شده بود. بعد از بازگشت به ایران به عضویت هیأت علمی مرکز تحقیقاتی فیزیک‌نظری و ریاضیات در آمدم. سال 68 بود که آقای دکتر محمد‌جواد لاریجانی رئیس این مرکز، همت کردند و اینترنت را به ایران آوردند. من هم به عنوان جانشین ایشان در این طرح همکاری کردم.

یکی از نخستین دغدغه‌های مدیران و هیأت علمی این مرکز، ارتباط علمی و پژوهشی با دانشگاه‌های دنیا بود. در مرکز تحقیقات به این نتیجه رسیدیم که پست الکترونیک برای یک مرکز تحقیقاتی که می‌خواهد با دانشگاه‌های دنیا ارتباط داشته باشد، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. به دلیل شرایط پس از جنگ، برنامه گسترش ارتباط با دانشگاه‌های خارجی مورد نظر بود و یکی از سرلوحه‌های مرکز تحقیقات به شمار می‌آمد. ایمیل ارزان‌ترین و سریع‌ترین روشی بود که مورد توجه قرار گرفت.

در سال 68 هیچ مرکزی برای ارائه خدمات اینترنت در کشور وجود نداشت. هرچند برخی مراکز از طریق تماس تلفنی با خارج کشور به شبکه وصل می‌شدند ولی این مراکز به دیگران خدمات نمی‌دادند. از طریق تماس تلفنی بین‌المللی به شبکه اینترنت وصل می‌شدند. البته در آن زمان هنوز شبکه Internet ایجاد نشده بود و به شبکه Bitnet وصل می‌شدند.

از طریق مرکز بین‌المللی فیزیک نظری در ایتالیا که آن زمان ریاست آن با پروفسور عبد‌السلام بود به مؤسسه مجمع اروپایی شبکه‌های تحقیقاتی (EARN) وصل شدیم.
این مؤسسه آن زمان کشور‌های غیر اروپایی مانند هندوستان را به عضویت پذیرفته بود. ولی شرایط عضویت ویژه‌ای داشت که با توصیه‌های آقای عبد‌السلام، عضویت ایران مورد پذیرش قرار گرفت.

اواخر سال میلادی 1992 از طریق اتصال تلفنی به دانشگاه لینس اتریش وصل شدیم. بعد‌ها با یک خط استیجاری به دانشگاه وین اتریش وصل شدیم که آن زمان از نقاط اصلی اتصال به شبکه EARN بود.

همکاران ما که به اجلاس‌های فنی بین‌المللی می‌رفتند، چیز‌های تازه‌ای یاد گرفتند. گزارش‌های آنها نشان می‌داد که شبکه‌های تحقیقاتی بین‌المللی از پروتکل Bitnet به پروتکل جدید به نام Internet حرکت می‌کنند. به همین دلیل بود که مرکز تحقیقات نیز اتصال به اینترنت را به سرعت پیگیری کرد.

اواخر سال 93 میلادی پروتکل IP/ICP را راه‌اندازی کردیم که امکان اتصال به شبکه اینترنت را فراهم کرد. البته چون آن زمان یک زیر شبکه از شبکه دانشگاه وین بودیم، آخر آدرس‌ها، نشانی دانشگاه وین یعنی UNIVIE. AT درج می‌شد.

ایران حدود یک سال بعد از دانشگاه‌های اروپایی به شبکه اینترنت وصل شد. سرعت اتصال در آن سال خیلی کم بود. کل ظرفیت اتصال کشور 8/9 کیلوبیت در ثانیه بود. البته در آن زمان هنوز سرویس‌های Web و فایل‌های گرافیکی راه نیفتاده بود و همین سرعت 8/9 برای تبادل ایمیل کفایت می‌کرد.

آن سال‌ها به دنبال این بودیم که با عنوان ویژه ایران شناخته شویم نه اتریش. بنابراین پسوند IR را از سازمان متولی استاندارد‌های جهانی اینترنت تقاضا کردیم. پس از پرس‌وجو‌ها، متوجه شدیم مؤسسه Internic در آن زمان متولی این مسئله بود.
این مؤسسه وابسته به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بود و مدیریت واقعی آن نیز در اختیار فردی به نام جاناتان پاستل بود. هرچند تحریم‌ها علیه ایران خیلی پر‌رنگ نبود ولی هنوز خاطره گروگان‌گیری در ذهن برخی آمریکا‌یی‌ها زنده بود. به همین دلیل با مقاومت‌هایی مواجه بودیم.

کسی در ایران به صورت موازی با ما حرکت نمی‌کرد. بنابراین بعد از غلبه بر مخالفان، توانستیم در فروردین 1374 امتیاز پسوند ملی IR را کسب کنیم.

در واقع با مقاومت 2 کشور ایران و آمریکا مواجه بودیم. البته مخالفت با پسوند IR در آمریکا، یک موضع رسمی نبود. مدیریت اینترنت در اختیار بنیاد ملی علوم NSF بود. فردی در این بنیاد عضو بود که دل خوشی از ایران نداشت و با ما مخالفت می‌کرد. البته الان رفتار خود را تغییر داده و از دوستان خوب ما شده است.

در مخابرات ایران کسانی بودند که اعتقادی به اینترنت نداشتند. آنها فکر می‌کردند اینترنت یک مد روز است و زود فراموش می‌شود. آنها کوشش می‌کردند شبکه محدود‌تر به نام X25 را راه‌اندازی کنند و می‌گفتند هر نوع فعالیت شبکه‌ای، باید تحت همین شبکه انجام شود.

آن زمان اینترنت به اندازه کافی شهرت پیدا کرده بود و همه می‌دانستند X25 پاسخگوی توسعه فناوری اطلاعات نیست.
چند سال زحمت کشیدیم تا به مخابرات تفهیم کنیم تجربه X25 یک‌بار در اروپا آزمایش شده و ناکارآمدی آن قبلاً اثبات شده است.

لازم است از کوشش دکتر محمد‌جواد لاریجانی یاد کنم. ایشان شجاعت بالایی در این رابطه نشان دادند. بویژه وقتی اولین اتصال به Bitnet برقرار شد. آن زمان لازم بود تعهد‌نامه‌هایی را امضا کنیم از جمله این که مانع عبور ترافیک هیچ کشوری نشویم. آن زمان کمتر کسی جرأت امضای این تعهد‌نامه‌ها را داشت. بی‌شک پشتیبانی و جایگاه سیاسی و اجتماعی دکتر لاریجانی، نقش مؤثری در راه‌اندازی اینترنت داشت. ایشان همیشه به مسئولان سیاسی یاد‌آور می‌شدند که شبکه اینترنت، در خدمت محققان و مراکز علمی است و ممانعت از آن، ایستادن در مقابل روند توسعه علمی کشور است
دسته ها : کامپیوتر

فکر نمی‌کنم Li Wei را بشناسید. او یک هنرمند چینی ۳۷ ساله است که عکس های بسیار جالبی می‌گیرد. چقدر جالب؟ مثلآ به عکس زیر نگاه کنید.

Li Wei Art

اگر می‌خواهید بگویید اینها همه جلوه های ویژه است و من هم می‌توانم همچین چیزی درست کنم بهتر است
ابتدا بدانید که او خیلی خیلی کم از ویرایش های کامپیوتری استفاده می‌کند.

زن قوی - مرد چینی - Li Wei

او این عکس ها را با کمک وسایلی چون طناب های فولادی ، آینه ، کش ، تشک و… تهیه می‌کند.
Li Wei تا به حال با مجله های بسیاری کار کرده و برای آنها عکس روی جلد تهیه کرده.

 

عکس های عجیب - مرد چینی

اگر از کاربران باتجربه کامپیوتر هستید که هیچ اما اگر مبتدی هستید باید بدانید جلوه های ویژه کامپیوتری
آن قدر ها که فکر می‌کنید هم آسان نیست.

افتادن با کله درون شیشه ماشین

خلاصه بگویم: «برای درست کردن همچین آثاری یک عکس پرسنلی کافی نیست! بلکه باید بخش زیادی از آن توسط خود انسان انجام شود.»

حبس کردن نفس - Li Wei Art

دیدن عکس های او حس بسیار خوبی به آدم می‌دهد. ترکیبی از هنر عکاسی و
قابلیت های فیزیکی بدن انسان در قالبی حقیقی.

مادر و فرزند در ارتفاع - هنر عکاسی

دسته ها : حادثه

باز هم طبیعت منبع الهامی برای دانشمندان و مهندسان تبدیل شده است. در سراسر جهان از جمله دوبی و شرق دور برج های سر به فلک کشیده متعدد و زیبایی دیده می‌شوند که با استفاده از آخرین فناوری های روز ساختمان سازی طراحی و ساخته شده‌اند. البته ارتفاع این برج ها عمدتآ از ۴۰۰ یا ۵۰۰ متر تجاوز نمی‌کند. اکنون تصور کنید در آینده‌ای نزدیک برجی مسکونی یا بهتر بگوییم شهری عمودی به ارتفاع بیش از سه کیلومتر با عرض پایه بیش از یک و نیم کیلومتر ساخته شود.

جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر نیز در این برج ساکن خواهند شد. ساخت این سازه عظیم به عنوان یکی از تازه ترین راهکار های بشر برای مقابله با افزایش جمعیت و پاسخی به نیاز آنها به مشکل است.

ایده‌ی کلی ساخت این برج از لانه‌ی موریانه ها الهام گرفته شده است!

این برج استثنایی Ultima Tower نام دارد که طراحی و ساخت آن از سوی شرکت آمریکایی موسوم به Eugene Tsui مورد بررسی قرار گرفته است. این سازه عظیم که با استفاده از مدرن ترین تکنیک های استاندارد ساختمان سازی و با توجه به معیار هایی نظیر مقاومت در برابر زمین لرزه و سیل ساخته خواهد شد بیش از آن که یک پروژه معماری باشد مجموعه‌ای از اکو سیستم ها البته در ابعاد کوچک است. این پروژه به صورت خودکار ایده هایی استثنایی در خصوص چگونگی تولید انرژی ، استفاده موثر از آب و مسائلی دیگر از جمله چگونگی حمل و نقل و جابجایی را مطرح می‌کند.

دراز ترین برج دنیا - بلند ترین برج دنیا - بزرگ ترین برج دنیا

قرار است این برج با هزینه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار و در آینده‌ای نزدیک در نقطه‌ای که هنوز تصمیم نهایی درباره آن اتخاذ نشده است ساخته شود ، اما به نظر می‌رسد با توجه به ادامه روند نگران کننده ازدیاد جمعیت این پروژه زودتر از تصورات مدیران شرکت آغاز به کار کند.

رفتن از طبقه همکف این برج به آخرین طبقه آن با آسانسور سریع السیر ۱۰ دقیقه طول می‌کشد!

شکل کلی این برج همچون لانه موریانه ها است که در کناره ها دیواره هایی با خمیدگی ملایم خواهد داشت.
همچنین برای خنک سازی این برج از روش هایی همچون استفاده از جریان آب و انتقال حرارت اضافی به سطوح فوقانی سازه و در نهایت انتقال آن به سطوح بالایی اتمسفر زمین استفاده خواهد شد.

گفته می‌شود تمامی سطح خارجی این سازه از صفحات خورشیدی پوشیده خواهد شد و از آن گذشته وجود اختلاف فشار هوا میان قسمت پایین و بالای برج کمک زیادی به تولید برق خواهد کرد. قرار است این برج در ۱۲۰ بخش جزا که هر یک شامل چندین طبقه و اکو سیستم خاص خود است ساخته شود. همچنین انبار های بزرگ آبی در ۱۲ قسمت مجزای این سازه ساخته خواهد شد تا از آنها برای اطفای حریق استفاده شود.

Ultima Tower در یک نگاه:

ارتفاع: ۳۲۱۸/۷ متر
قطر(همکف): ۱/۸ کیلومتر
مساحت زمین: ۱۴ کیلومتر مربع
زیربنا: ۱۴۰ کیلومتر مربع
تعداد طبقات: ۵۰۰
جمعیت: یک میلیون نفر
سرعت آسانسور: ۶ متر بر ثانیه (۲۱ کیلومتر بر ساعت)
هزینه ساخت: ۱۵۰ میلیارد دلار

دسته ها : علمی

بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه میشیگان صورت گرفته یک زندگی سالم به چهار امر مهم بستگی دارد:

۱- عدم استعمال دخانیات. ________ ۲- پایین نگه داشتن وزن.

۳- تغذیه‌ی مناسب. _____________ ۴- ورزش.

جالب است بدانید از بین ۱۵۳۰۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفته شده فقط ۳٪ همه‌ی چهار مورد بالا را رعایت می‌کردند.

اکثر مردم وقتی وارد زندگی بزرگسالی می‌شوند به دلیل مشغله های مختلف دچار عادت های بد و ناسالم می‌شوند. همه‌ی ما بار ها و بارها مقالاتی مثل همین را خوانده‌ایم و تصمیم گرفته‌ایم آنها را عملی کنیم ولی نکرده‌ایم.
ولی اگر هرگز شروع نکنیم مطمئن باشید ضرر بزرگی خواهیم کرد و بعد ها افسوس خواهیم خورد. چون زمان و سلامتی و جوانی دیگر هرگز باز نخواهند گشت.
آیا عاقلانه تر نیست با کمی غلبه بر احساس تنبلی چندین سال زندگی شادتر و سالم‌تری برای خود بسازیم؟

در زیر ۴۰ کار مفید برای سلامتی آورده شده که انجام دادن آنها حداکثر ده دقیقه طول خواهند کشید ، فکر می‌کنم برای شروع یک زندگی سالم خوب باشد:سیب - رژیم - لاغری - متر

۱- مسواک بزنید.

۲- ۱۵ تا بشین پاشو بروید.

۳- صاف بنشینید.

۴- یک سیب بخورید.

۵- سرخط های مربوط به سلامتی روزنامه ها را بخوانید.

۶- بایستید و کمی به بدنتان کش و قوس بدهید.

۷- ۱۰ بار وزن را از طرفین روی یکی از پاهایتان بیاندازید.

۸- یک لیوان آب بنوشید.

۹- لبخند بزنید.lunge - ورزش - سلامتی - تندرستی - نرمش

۱۰- یک نقل قول خوب و روحیه بخش توییت کنید.

۱۱- یک نفس عمیق بکشید.

۱۲- ده دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید.

۱۳- کمربندتان را ببندید.

۱۴- دست هایتان را بشویید.

۱۵- به مادرتان تلفن کنید.

۱۶- یک دستور غذای خوب و سالم را به دوستانتان بدهید.

۱۷- خودکاری که نمی‌نویسد را دور بیاندازید.

۱۸- هنگام آگهی های بازرگانی تلویزیون ۱۰ تا شنا بروید.

۱۹- کمی فلفل به سالادتان اضافه کنید.

۲۰- کنترل تلویزیون را کمی دور بگذارید تا برای عوض کردن کانال بلند شوید.

۲۱- پنجره‌ای را باز کنید.A glass of water with ice - یک لیوان آب خنک + یخ

۲۲- نظری در یک وبلاگ بنویسید.

۲۳- فرزندانتان را بغل کنید.

۲۴- کمی کرم مرطوب کننده و ویتامینه به دستانتان بزنید.

۲۵- از کسی که لیاقتش را دارد تشکر کنید.

۲۶- لباس هایتان را برای فردا آماده کنید.

۲۷- یک بار به جای چای قهوه بنوشید.

۲۸- کلید هایتان را یک جای مشخص قرار دهید.

۲۹- نامه یا ایمیلی دوستانه برای یکی از دوستانتان بفرستید.

۳۰- به یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید و ذهنتان را آزاد کنید.

۳۱- ۱۰ دقیقه استراحت کنید.

۳۲- میز کار و صفحه‌ی نمایشگرتان را تمیز کنید.ترک اعتیاد - سیگار خاموش - ترک سیگار - no smoking

۳۳- پنج دقیقه Free Rice بازی کنید.

۳۳- کمی آجیل بخورید.

۳۴- یکی از دوستان خوبتان را برای یک شام سالم دعوت کنید.

۳۵- یک خوردنی برای فقیری تهیه کنید و به او بدهید.

۳۶- چشمانتان را ببندید و فکر کنید چه چیزهای خوبی در زندگی دارید.

۳۷- این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

۳۸- دست و صورتتان را بشویید و ۳ دقیقه از پنجره به دوردست نگاه کنید. (برای چشم مفید است.)

۳۹- برای پرنده ها دانه بریزید.

۴۰- یکی از کار های بالا را همین حالا انجام دهید!

کار های بالا هر کدام به نحوی مفید هستند و باعث سلامتی جسمی ، اجتماعی ، روانی و… می‌شوند. انجام دادن هر کدام از آنها حداکثر ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید. پس تنبلی را کنار بگذارید و همین الان چند تا را انتخاب کرده و انجام دهید مثلآ ابتدا لبخند بزنید سپس یک لیوان آب بنوشید سپس یک سیب را در حالی که از پنجره به بیرون نگاه می‌کنید بخورید.

دسته ها : علمی

برای ذخیره مقالات و یا عکس ها و…  با فرمت PDF می توانید از برنامه رایگان و بسیار خوب BullZip PDF Printer استفاده کنید. با Printer های مجازی نمی دانم آشنا هستید یا نه، اما موضوع از این قرار است که بعضی از نرم افزار ها یک پرینتز مجازی به ویندوز شما اضافه می کنند که شما می توانید عکس یا مقاله را از طریق آن پرینتز مجازی به آن برنامه بفرستید. اگر زیاد واضح نیست بگذارید این جوری بگم،

وقتی شما یک پرینتز، یک چاپ گر واقعی می خرید و نصب می کنید اسم آن در پنجره پرینت دیده می شود و شما آن را انتخاب می کنید و کلیک می کنید روی Ok، درست؟ در این حال عکس یا مقاله مورد نظر شما به پرینتر فرستاده می شود و پرینتر آن را روی کاغذ پرینت می کند.

پرینتر مجازی هم همین طور، اما به جای اینکه آن محتویات را روی کاغذ پرینت کند وارد آن برنامه مخصوص می کند. پس فکر می کنم حالا اسم BullZip PDF Printer بیشتر معنی بدهد.

بعد از نصب این برنامه در پنجره پرینت هر برنامه ای که بروید یک پرینتر جدید اضافه شده که اگر آن را انتخاب کنید و روی پرینت کلیک کنید می توانید آن مطلب یا عکس و… را به صورت PDF ذخیره کنید.

مثلآ فرض کنید من یک مقاله در Microsoft Word نوشته ام و می خواهم آن را به صورت PDF ذخیره کنم،

Control + P را می زنم و از صفحه باز شده BullZip PDF Printer را انتخاب می کنم و روی Ok کلیک می کنم.

Bullzip PDF Printer

در پنجره باز شده می توانید یک سری تنظیمات عمومی را انتخاب کنید. در ضمن می توانید فایل را با فرمت های دیگه مثل JPG یا BMP و… هم ذخیره کنید یا روی تمام صفحات Watermark بزنید.

Bullzip PDF Printer Options

یک قابلیت جالب دیگه هم اینه که می توانید فایلی که به Bullzip فرستادید را از قسمت Merge به آخر یک فایل PDF دیگر که دارید اضافه کنید.

در ضمن این برنامه به زبان فارسی هم ترجمه شده است.

دسته ها : کامپیوتر

گوشی های سامسونگ استقبال بسیار خوبی در ایران داشت , البته تا قبل از ورود گوشی های پیشرفته حال حاضر !! یک سری کامل از کد های مخفی گوشی های سامسونگ را برای شما قرار می دهیم ... همه این کد ها امتحان شده است اما ممکن است در برخی کشور ها ( مخصوصا ایران ) بعضی از این کد ها بسته شده باشد !

#06#*
سریال نامبر
گوشی ( IMEI )

#9999#*
ورژن نرم افزار گوشی

228#*#8999*
وضعیت
باطری ( دما ، ولتاژ ، ظرفیت)

246#*#8999*
وضعیت برنامه

289#*#8999*
تغییر سرعت زنگ آلارم
گوشی

324#*#8999*
Debug screen

367#*#8999*
Watchdog ( رمز گوشی)

427#*#8999*
Trace Watchdog ( پیدا کردن رمز گوشی)

523#*#8999*
تغییر میزان کنتراست صفحه تصویر ( تنها در ورژن G60L01W )

636#*#8999*
وضعیت حافظه

746#*#8999*
حجم فایل
سیم کارت

778#*#8999*
اطلاعات سیم کارت

289#*#8999*
تست
رینگ تون

778#*#8999*
جدول SIM Service

377#*#8999*
تصحیح EEPROM Error ( از کلیدهای جانبی برای انتخاب مقادیر cancel و ok استفاده کنید)

785#*#8999*
RTK( Run Time Kernel ) Error اگر ok را بزنید
گوشی ریست میگردد.

947#*#8999*
ریست
گوشی در مواقعی که گوشی بسیار هنگ کرده است.

842#*#8999*
تست
ویبراتور

نکته :
اگر کدهای بالا در
گوشی شما عمل نکرد به جای *8999 کدها ، عدد 0 را قرار بدهید. برای مثال : کد #842*8999#* تبدیل به کد #0842#* میگردد.
اگر باز هم تاثیر نکرد اینبار به جای عدد 8999 که در همه کدها مشترک میباشد عدد 9998 را قرار بدهید.


3855#*2767*
Full EEPROM Reset فرمت گوشی و همچنین باز کردن قفل
گوشی SGH-600 ( قفلی که شبکه فروشنده گوشی بر روی گوشی قرار داده تا با سیمکارت های دیگر قابل استفاده نباشد این کد برای کسانی مفید است که از خارج از کشور با خودشان گوشی آورده اند و با سیمکارت های اپراتور داخل کشور و یا جاهای دیگر کار نمیکند. بدون سیمکارت گوشی را روشن کنید و وقتی پیغامی مبنی بر نبودن سیمکارت مشاهده کردید این کد را وارد کنید حالا دوباره گوشی ری استارت میشود و حالا به احتمال زیاد قفل شبکه از بین رفته است.)
در این حالت سریال نامبر گوشی به 0-400044-89-447967 تغییر پیدا میکند.

2878#*#2767*
Custom EEPROM Resetمدلهای: E700 , S500 , X100 , X600 , E100


All in one Code
*#8999*8378#

Brightness  *#8999*523# تغییر روشنائی صفحه

External  *#8999*3825523# تصویر صفحه دوم ( بیرونی) گوشی

List : *#2255# لیست شماره ها

AFC DAC Val : #*1200#

IMEI : #*1300#
سریال نامبر گوشی

IMSI : #*1400#

7693# *# : Sleep Act/DeAct فعال کردن یا غیر فعال کردن حالت خواب (خاموش شدن نور زمینه پس از چند ثانیه که کلیدی فشرده نشود.)

Sleep variable (8) : #*7683#

Sleep mode Debug : #*7632#

Sleep mode RESET : #*7673#

L1 Sleep : #*5176#

Calibration Info : #*2256#

Data : #*2286# اطلاعات
باطری

Copycat feature (Activate or Deactivate) : #*2679#

Handsfree mode (Activate or Deactivate) : #*4263# هندزفری

Half Rate (Activate or Deactivate) : #*4700# کیفیت صدای پائینتر اما مصرف باطری کمتر

BVMC Reg value : #*7352#

Sleeptime : #*8462#

Time ON : #*2558#

EFR (Activate or Deactivate) : #*3370# فعال کردن یا غیر فعال کردن حالت کیفیت بالای صدا ( درحالت فعال، کیفیت صدا بالاتر میرود اما مصرف باطری بیشتر میگردد)

SIM : #*7462# وضعیت
سیم کارت

Voltage/Frequenci (Activate or Deactivate) : #*7983#

Voltage (Activate or Deactivate) : #*7986#

Old time : #*8466#

Audio Path : #*2834#

DCS support (Activate or Deactivate) : #*3270#

Data (Activate or Deactivate) : #*3282#

Flash volume formated : #*3676#

L1P1 : #*5171#

L1P2 : #*5172#

L1P3 : #*5173#

SMS Brearer CS (Activate or Deactivate) : #*7762#

Time in L1 : #*8465#

wtls key : #*9795#

Current CAL : #*2252#

AVDDSS Management (Activate or Deactivate) : #*2836#

Dump of SPY trace : #*3877#

RSAV : #*7728# همه چیز به حالت استاندارد
گوشی برمیگردد اما هیچ چیز پاک نمیشود

ARM State (None or Full Rate) : #*2677#

Software version : *#9999#

HW ver, SW ver and Build Date : *#8999*8376263# ورژن
نرم افزار (سیستم عامل) و سخت افزار گوشی و همچنین تاریخ ساخت

HW version : *#8888# ورژن سخت افزار

HW/SW version : *#8377466# ورژن نرم افزار (
سیستم عامل) و سخت افزار گوشی

Official Software Version : #*6837# ورژن سیستم عامل گوشی

locks : *#7465625# کنترل وضعیت
قفل گوشی

Errors : *#8999*377#

EEPROM Reset (Unlock and Resets Wap Settings) : #*7337# ریست گوشی ( احتمالا گوشیهائی که توسط SP قفل شده اند ( اپراتورهای ارائه دهنده خدمات شبکه ) قفل شبکه شان ازبین خواهد رفت. این کد برای کسانی مفید است که از خارج از کشور با خودشان گوشی آورده اند و با سیمکارتهای اپراتور داخل کشور و یا جاهای دیگر کار نمیکند.بدون سیمکارت گوشی را روشن کنید و وقتی پیغامی مبنی بر نبودن سیمکارت مشاهده کردید این کد را وارد کنید حالا دوباره گوشی ری استارت میشود و حالا به احتمال زیاد قفل شبکه از بین رفته است)
E2P Full Reset : *2767*3855# ریست کلی گوشی اگه گوشی قاطی کرده باشد

E2P Custom Reset : *2767*2878#

E2P Wap Reset : *2767*927# ریست کلی اینترنت اگه قاطی کرده باشد

WAP Settings Reset : *2767*73738927# بازگشت به تنظیمات استاندارد اینترنت گوشی

E2P Camera Reset : *2767*226372# ریست
دوربین گوشی

Accessory : #*7326# ویبراتور ( در برخی از مدلها )

MIC : #*6420# میکروفون خاموش

MIC : #*6421# میکروفون روشن

MIC : #*6422# اطلاعات میکروفون

MIC : #*6428# اندازه گیری میکروفون

Trace enable and DCD disable : #*3230#

Trace disable and DCD enable : #*3231#

RAM Dump (On or Off) : #7263867#

Messages : *335# حذف تمامی پیامهای
MMS

Dump Mm file : *663867#

WAPSAR enable / HTTP disable : #*536961#

WAPSAR disable / HTTP enable : #*536962#

Serial enable / Others disable : #*536963#

Java Download Mode : #*53696#

5282#*2767* : یک روش سریع برای پاک کردن تمام
بازی های جاوا بر روی گوشی

Operation Typ (Class C GSM) : #*7222#

GSM (Activate or Deactivate) : #*4760#

EGSM (Activate or Deactivate) : #*3476#

Tool : *#4777*8665# ابزار GPSR

GPRS Switching (set to: class 4, class 8, class 9 or class 10) : #*2527#

Oparation Typ (Class B GPRS) : #*7252#

Multi Slot (Class 1 GPRS) : #*7271#

Multi Slot (Class 4 GPRS) : #*7274#
دسته ها : موبایل

خیلی خوشحالم که افتخار نویسندگی در این سایت نصیب من شد . قبل از اینکه اینجا بنویسم خودم وبلاگ داشتم و دارم ، ولی از مطالب مفید و آموزنده اینجا خیلی استفاده کردم ... بدون شک یکی از بهترین سایتها در زمینه موبایله ... اینو به این دلیل نمی گم که نویسنده این سایت هستم نه ... خود شما قضاوت کنید ! ...

 

www.ir-tci.org

 

من سعی می کنم که مطالب وبلاگ را یواش یواش به اینجا منتقل کنم ...

برای شروع کدهای مخفی سونی اریکسون را که درخواست های زیادی هم داشت را برای شما دوستان می گذارم ... یکی از این کدها برای تست گوشی های سونی اریکسون خیلی عالیه ...

 

 

 

 

 


نکات و کدهای مخفی برای گوشی های سونی اریکسون هست که حتی موقع خرید گوشی هم به شما کمک می کند ... زمانی که یه گوشی رو می خواهید بخرید می تونید با این کدها اون گوشی رو کاملا تست کنید ( اسپیکر - زمان مکالمه - دگمه ها - دوربین - فلاش و ... )

 

توضیحات:
> به معنای حرکت دادن جوی استیک
گوشی به سمت چپ
< به معنای حرکت دادن جوی استیک گوشی به سمت راست

 


به ترتیب از سمت چپ به راست کدها را وارد کنید:

*>*>>*<
دسترسی به service menue

در این قسمت می تونید گوشیتون رو کاملا تست کنید ...


11*>*>>*<
ورژن فیرم ویر (
سیستم عامل ) گوشی را نشان می دهد.


#06#*
نمایش سریال نامبر
گوشی


برای اینکه سریع حالت بی صدا ( silent ) گوشی را فعال یا غیر فعال کنید باید کلید c را فشار داده و نگه دارید.


با فشردن هر حرفی بر روی صفحه گوشی و نگه داشتن آن شما وارد Address Book گوشی شده و لیست نامهائی که با آن حرف شروع می شوند را خواهید دید. برای مثال با نگه داشتن دگمه شماره 5 گوشی ، شما وارد آدرس بوک گوشی شده و لیست تمام نامهائی را که با حرف j شروع می شوند را خواهید دید.


در حالت دوربین:
دگمه 1 : انتخاب رزولوشن
عکس
دگمه 2 : انتخاب حالت عکس برداری در شب
دگمه 3 : انتخاب حالت جلوه های ویژه
دگمه 4 : انتخاب حالت self timer برای عکاسی با تاخیر
دگمه 5 : انتخاب فلاش
دگمه بالا و پائین ولوم : تغییر بزرگنمائی ( zoom )


جهت قفل شدن صفحه کلید گوشی و همچنین اجرای screen saver دگمه های * و lock را فشار بدهید.


اتصال سریع:
در حالت استندبای دگمه more را فشار بدهید تا گزینه های infrared ,
Bluetooth , silent , phone statues , shortcuts customizing ظاهر بشوند.


با گزینه shortcuts customizing میتوانید هرکدام از جهتهای جوی استیک را به عنوان یک کلید میانبر جهت وارد شدن به یک منوی خاص تعریف کنید.


تغییر سریع روشنائی صفحه تصویر:
در حالت
دوربین بروید و سپس درحالیکه دگمه * را نگه داشته اید با حرکت جوی استیک به بالا و یا پائین روشنائی صفحه را کم و زیاد کنید.

دسته ها : موبایل

PDA حد واسط بین لپ‌تاپ و کامپیوتر شخصی است. پالم و پاکت‌ پی‌ سی دو گروه اصلی آن هستند که هر کدام مزایا و معایبی دارند و می‌توانند در خیلی از موقعیت‌ها کمک دست شما باشد.

دستیار دیجیتال شخصی

دستیار دیجیتال شخصی یا PDA (مخفف کلمات Personal Digital Assistant) سخت افزار کوچکی است به اندازه کیف جیبی یا کف دست که دارای سیستم عامل، نرم‌افزارهای ویژه و حافظه است تا با استفاده از آن، بتوانید به برنامه ریزی اطلاعات شخصی، نوشتن یادداشت، تنظیم برنامه‌ها، خواندن کتاب الکترونیک، شنیدن موسیقی، خواندن و نوشتن ای‌میل و بسیاری از کارهای دیگری بپردازید که در طی روز، بیرون از منزل و محل کار انجام می‌دهید.

گسترش بازار تلفن‌های همراه مجهز به امکانات ذکر شده فوق، باعث شده است تا بازار داغ و در حال پیشرفت دستیارهای دیجیتال شخصی کمی تحت تأثیر قرار بگیرد و سازندگان مجبور به ارائه مدل‌های متنوعی شوند. به همین دلیل، ضرورت دارد که موقع بررسی چنین دستگاه‌هایی، از تفاوت‌ها و امکانات مختلف آنها با اطلاع باشید.

تاریخچه پیدایش کامپیوترهای جیبی

از زمانی که داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز روزانه انسان‌ها آن قدر زیاد شد که دیگر همراه داشتن همه آنها بسیار دشوار شده بود، فکر ساختن کامپیوتر کوچکی که بتواند نشانی‌‌ها و شماره تلفن‌ها را ذخیره کند، یادداشت‌های نوشته شده را نگه دارد و قرار ملاقات‌ها را به یاد شخص بیاورد، شکل گرفت. این قضیه در اوایل دهه 1980 میلادی مطرح شد، اما چندین سال بعد بود که اولین دستیار دیجیتال شخصی با نام نیوتن به صورت رسمی توسط شرکت اپل (Apple) به بازار ارائه شد. نیوتن توانست بخشی از این خلاء را پر کند و اولین دستگاهی بود که صفحه نمایش حساس به لمس آن، با نرم‌افزار خاص خود، توانایی تشخیص دست خط فرد را داشت. اما بزرگ، گران و پیچیده بودن آن باعث شد تا در نهایت، پس از چند سال، تولید آن به پایان برسد. نوع ساده‌تری از آن به نام سیمپیوتر (کامپپوتر ساده) برای مدتی در کشور هند و برخی کشورهای آفریقایی توسط کشاورزان مورد استفاده قرار گرفت و مشاهده شد که برنامه کاری و در نهایت کار کشاورزی آنها، بهره‌وری بیشتری پیدا کرده است.

کاربردهای دستیار دیجیتال شخصی

این کامپیوترهای جیبی که می‌توان آنها را در یک دست گرفت، به اندازه یک کتاب کوچک یا ماشین حساب هستند و مکمل لپ‌تاپ‌های سنگین‌تر و گران قیمتی به‌شمار می‌آیند که شاید همه توانند آنها را تهیه و یا از آنها استفاده کنند.

مهم‌ترین مورد استفاده این دستگاه‌ها، مدیریت اطلاعات شخصی یا اصطلاحاً PIM (Personal Information Management) است. دفترچه یادداشت، نشانی، شماره تلفن، ماشین حساب، فهرست کارهای روزانه، یادآور تقویم، محاسبه مخارج، خواندن و نوشتن ایمیل به‌صورت آف‌لاین، پخش موسیقی، دیدن عکس‌های کوچک، لغت‌نامه، خواندن کتاب الکترونیک، اتصال به اینترنت و بسیاری کارهای دیگر.

نسل جدید دستیارهای دیجیتال شخصی، به امکانات بسیار پیشرفته‌تری مثل ارتباط بی‌سیم بلوتوث و یا Wifi هم مجهز شده‌اند تا امکان اتصال به اینترنت به‌صورت بی‌سیم فراهم شود. حتی بسیاری از آنها، سیم کارت موبایل هم قبول می‌کنند تا امکان برقراری تماس هم مقدور باشد، اما انواع دیگر که از امکانات بی‌سیم بهره‌مند نیستند، باید از طریق کابل رابط به کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاپ وصل شوند (معمولاً کابل USB) تا جابه‌جایی اطلاعات و هماهنگ شدن فایل‌ها صورت گیرد.

مدل‌های مختلف کامپیوتر جیبی

دو طبقه‌بندی اصلی این دستیارها در حال حاضر تولید و در سرتاسر جهان به فروش می‌رسند:

  • 1) پالم: (Palm) نام رده اول این دستیارها که از اوایل دهه 1990 در دسترس قرار گرفتند، از نام شرکت سازنده اصلی آن یعنی پالم و سیستم عامل کاربردی (Palm OS) گرفته شده است. در حال حاضر شرکت‌های معتبر دیگری مثل سونی، Treo، هندسپرینگ، سامسونگ و غیره، دستگاه‌های خود را این رده تولید می‌کنند که همگی تحت عنوان گروه پالم شناخته می‌شوند و از سیستم عامل خاص آن استفاده می‌کنند.

  • 2) پاکت‌ پی سی: (Pocket PC) رده دوم این دستگاه‌ها، سیستم عامل کاملاً متفاوتی دارد که توسط مایکروسافت تهیه و ارایه شده است؛ این سیستم عامل ابتدا با نام ویندوز CE شناخته می‌شد که در نسخه‌های بعد به ویندوز پاکت پی سی و سپس ویندوز موبایل تغییر نام داد.

این دو رده اصلی کامپیوترهای جیبی، رقیب یکدیگر محسوب می‌شوند. پردازنده‌ها، سیستم عامل، نرم‌افزارها، دستگاه‌ها و وسایل جانبی، نحوه ارتباط آنها با کامپیوتر شخصی و بسیاری موارد دیگر آنها با هم متفاوت است، اما کاربرد دستگاه‌ها تا حدی شبیه هم است و کارکردهای مشابهی را می‌توان از آنها انتظار داشت.

پاکت پی سی

کامپیوترهای جیبی که می‌توان آنها را در یک دست گرفت، به اندازه یک کتاب کوچک یا ماشین حساب هستند و مکمل لپ‌تاپ‌های سنگین‌تر و گران قیمت به شمار می آیند.

حافظه دستیارهای دیجیتال شخصی

این دستگاه‌ها، هارددیسک، فلاپی یا CD ROM ندارند و حافظه آنها به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم می‌شود.

حافظه درونی: خود به دو دسته ROM (ثابت) و ROM (متغیر) تقسیم می‌شود.

حافظه ROM کل برنامه‌ها و نرم‌افزارهای اصلی مثل دفترچه یادداشت، تقویم، دفتر تلفن و غیره را به‌علاوه سیستم عامل دستگاه در خود گنجانده است. زمانی که دستگاه خاموش می‌شود، این حافظه ثابت از بین نمی‌رود و پاک نمی‌شود. هر برنامه، نرم افزار و یا اطلاعاتی که بعداً خود شما اضافه کنید، روی حافظه متغیر یا RAM سوار خواهد شد. وقتی دستگاه را روشن می‌کنید، برخلاف کامپیوتر شخصی، تمام نرم‌افزارها بلافاصله در دسترس هستند و نیازی نیست صبر کنید تا دستگاه بالا بیاید. هر وقت که در حال کار کردن باشید و اطلاعاتی را وارد کنید یا تغییر دهید، به‌صورت خودکار ذخیره می‌شود و نیازی به ذخیره کردن مکرر توسط خود فرد نیست. پاکت پی سی‌ها معمولاً ROM و RAM بالاتری نیاز دارند و به همین دلیل نسبت به پالم‌ها، ظرفیت بالاتری در آنها گنجانده شده است؛ پالم‌ها در انواع ساده‌تر می‌توانند با 2 مگابایت حافظه هم کار کنند، در حالی که پاکت پی سی‌ها حداقل به 16 تا 32 مگابایت حافظه احتیاج دارند.

پالم‌ها در حال حاضر با 32، 64 و بعضاً 128 مگابایت حافظه در بازار ایران موجودند، در حالی که پاکت پی سی‌ها عمدتاً ظرفیت 64، 96 یا 128 مگابایت دارند. علاوه‌بر حافظه درونی دستگاه، امکان اضافه کردن حافظه به شکل کارت‌های مختلف فلش (عمدتاً SD،MMC یا CF) وجود دارد. این کارت‌های حافظه در حجم‌های مختلف موجود هستند، اما سرعت خواندن و نوشتن آنها با یکدیگر فرق می‌کند و هر دستگاه ممکن است از یک یا چند نوع آنها استفاده کند؛ لازم است بدانید که دستگاه‌تان تا چه سقفی از حجم حافظه جانبی را پشتیبانی می‌کند.

نحوه ورود و خروج اطلاعات

نحوه وارد کردن اطلاعات به این دستگاه‌ها بسیار متنوع است؛ صفحه کلید ثابت با تمام کلیدهای خاص مورد نیاز، صفحه کلید مجازی (Virtual) که بر روی صفحه LCD‌ نمایش داده می‌شود و می‌توانید با قلم مخصوص کلیدها را فشار دهید، صفحه حساس به لمس، نرم‌افزار تشخیص دست خط و غیره. اکثر دستگاه‌ها، چند دکمه اصلی هم دارند برای نرم‌افزار تشخیص دست خط و غیره. اکثر دستگاه‌ها، چند دکمه اصلی هم دارند که با فشار دادن آنها، نرم‌افزارها یا کارکردهای خاص و مهم دستگاه به سرعت جلو چشم‌تان ظاهر می‌شود.

معمولاً نرم‌افزارهای تشخیص دست خط (که در مدل‌های پالم به نام گرافیتی (Graffiti) شناخته می‌شود، منطقه خاصی از صفحه نمایش دستگاه را به‌عنوان محل نوشتن حروف یا اعداد می‌شناسد. فرد با قواعد از پیش تعریف شده، شکل حروف را با قلم مخصوص پلاستیکی (Stylus) روی آن منطقه رسم می‌کند و قلم را حرکت می‌دهد؛ نرم‌افزار مربوط با شناسایی الگوی حرکت قلم، حرف یا عدد مورد نظر را می‌شناسد و روی صفحه، نمایش می‌دهد. نکته مثبت نرم‌افزارهای تشخیص دست خط، راحتی یادگیری آنها و کاربردی بودن‌شان است، اما به هر حال کندتر از نوشتن عادی عمل می‌کنند، دقت آنها هیچ‌وقت کامل نیست و ممکن است بعضاً حروف و عدد را صحیح تشخیص ندهند.

برای کار کردن با صفحه کلید مجازی، شما با قلم پلاستیکی روی حروف و اعداد نمایش داده شده بر روی صفحه حساس به لمس دستگاه ضربه می‌زنید و تایپ می‌کنید. بعضی از دستیارهای دیجیتال شخصی، صفحه کلید ریزتر فیزیکی بر روی بدنه خود دارند، اما اکثر آنها، صفحات کلید تاشو بیرونی دارند که به‌عنوان لوازم جانبی به فروش می‌رسد و می‌توان آن را به دستگاه وصل کرد و شروع به تایپ کردن نمود. تعداد بسیار کم‌تری از این دستگاه‌ها، از نرم‌افزار تشخیص صدا و دستورهای کلامی بهره‌مند هستند؛ شما در واقع با استفاده از میکروفن، کلمات یا دستورهای لازم را به دستگاه می‌دهید و نرم‌افزار، جملات شما را به اطلاعات خاص تبدیل می‌کند.

هماهنگ‌سازی با کامپیوتر رومیزی

چون دستیارهای دیجیتال شخصی به‌عنوان مکمل کامپیوترهای شخصی یا لپ‌تاپ‌ها به کار می‌روند، هرگونه اطلاعات و نرم‌افزار مورد نیاز آنها باید با کامپیوتر رومیزی تبادل و هماهنگ یا سینکرونیزه شود. (Synchronization) هر کدام از این دستگاه‌ها باید بتوانند به بک کامپیوتر رومیزی وصل شوند تا مثلاً قرار ملاقاتی را که روی کامپیوتر منزل گذاشته‌اید بر روی خود سوار کنند یا شماره تلفنی را که در حافظه آن یادداشت کرده‌اید به کامپیوتر منزل انتقال دهند. برای انجام چنین کاری، این کامپیوترهای جیبی معمولاً مجهز به پورت یا گذرگاه خاص و کابل ویژه‌ای هستند تا به کامپیوتر شخصی وصل شوند. نرم‌افزارهای اصلی هم بر روی CD موجود است تا بر روی کامپیوتر شخصی نصب (install) شوند و اطلاعات را بر روی کامپیوتر جیبی منتقل کنند. نسل قدیم این دستیارها از پورت سریال استفاده می‌کردند، اما در حال حاضر اکثر آنها به پورت USB‌ متصل می‌شوند. علاوه‌بر این ارتباطات کابلی و سیمی، ارتباط بی‌سیم به‌صورت مادون قرمز (infrared) و بلوتوث (Bluetooth) هم در برخی از دستگاه‌ها وجود دارد. امکان ارتباط با شبکه بی‌سیم یا Wifi هم در بسیاری از مدل‌ها موجود است. ارتباط مادون قرمز، از همه ارزان‌تر، اما سرعتش پایین‌تر و کاربرد آن هم مشکل‌تر است؛ تا شعاع 5/11 متر کار می‌کند و دستگاه باید به صورت مستقیم (مثل کنترل از راه دور) مقابل چشمی دریافت‌ کننده دستگاه مقابل (مثلاً گوشی موبایل) قرار گیرد. ارتباط بلوتوث گران‌تر است و قیمت دستگاه را بالا می‌برد، اما در عوض با فرکانس رادیویی بلوتوث 4/2 گیگاهرتز کار می‌کند، دیجیتال و بدون تداخل است و در بلوتوث نوع 1، برد حداکثر 15- 10 متر و در بلوتوث نوع 2، بد حداکثر 100 متر دارد. ارتباط وای‌فای با شبکه بی‌سیم، برد حدود 150-100 متر دارد و می‌توان از طریق آن به صورت بی‌سیم به اینترنت متصل شد، ایمیل‌ها را چک و یا فایل دانلود نمود. البته باید اشتراک ارائه‌کننده خدمات اینترنت بی‌سیم هم داشته باشید.

امکانات جانبی

طبیعی است که رشد فن‌آوری در این زمینه، با سرعت بالایی ادامه دارد. نسل جدید پالم‌ها و پاکت پی سی‌ها، امکانات جانبی اضافه‌تری نیز به همراه دارد:

12 دستگاه در یک دستگاه !

اتصال به اینترنت: در محیط آشنای Internet Explorer به جستجو در میان سایت‌های مورد علاقه و نیاز خود بپردازید. امکانات اینترنت برای تجار فرصت بررسی لحظه به لحظه تغییرات و تحولات بهای کالا، وضعیت سهام بورس و اخبار اقتصادی را فراهم می‌کند.

ارسال و دریافت Email,sms, chat,: با همراه داشتن یک پاکت پی سی دیگر هیچ نامه‌ای را از دست نخواهید داد.

ارسال و دریافت فکس: فکس‌های خود را دریافت کنید و هرگاه به دفتر کارتان بازگشتید آنها را از روی حافظه دستگاه پرینت بگیرید.

برنامه Microsoft Office: فایل‌هایتان را در محیط Word یا Excel یا Power Point بسازید و اجرا کنید. امکان تایپ مستقیم توسط Keyboard‌ یا قابلیت نگارش و تبدیل دست خط شما به text توسط قلم از دیگر توانمندی‌های دستگاه‌های PDA می‌باشد.

امکان وارد کردن سیم کارت تلفن همراه و استفاده در شبکه تلفن همراه GSM با فرکانس‌های مختلف آن؛ البته باید توجه داشته باشید که به جز برخی از پاکت پی سی‌ها که شماره سریال آنها توسط مخابرات ثبت شده است، بقیه دستگاه‌ها ثبت شده (registered) نیستند و باید برای استفاده از امکان تلفن همراه، با پرداخت مبلغی به مخابرات، شماره سریال دستگاه‌تان را ثبت کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید.

گیرنده سیستم مکان‌یابی جهانی یا GPS: برخی از کامپیوترهای جیبی، درون خود کیت GPS دارند که با استفاده از آن، مختصات مکان کاربر به‌صورت ماهواره‌ای همواره مشخص است.

دوربین دیجیتال: برخی از دستگاه‌ها، دروبین دیجیتال با قدرت تفکیک (046×084 VGA پیکسل) و 3/1 مگاپیکسل را در خود گنجانده‌اند، عکس‌های دیجیتال نوع 3/1 مگاپیکسل، تا اندازه 13×9 سانتی‌متر با کیفیت خوب قابل چاپ است و جدیداً تا 1/2 مگاپیکسل.

ضبط صدا: از برخی از دستگاه‌ها می‌توان به‌عنوان ضبط کننده صدا استفاده کرد.

MP3 PLAYER: شاید ساده‌ترین امکانی که اشاره کردن به آن خیلی ابتدایی جلوه می‌کند، پخش mp3 است.

پخش کلیپ تصویری و گیم: فکر نمی‌کنم به توضیح بیشتری نیاز باشد.

اجرای بازی‌های کامپیوتری، گیرنده کانال‌‌های تلویزیونی (TV)

امکان نصب برنامه‌های گوناگون: تفاوتی نمی‌کند زمینه فعالیت و تخصص شما چه باشد، اطمینان داشته باشید نرم‌افزار مناسب و دلخواه خود را میان صدها برنامه موجود خواهید یافت. انواع برنامه‌های پزشکی، حسابداری، مدیریت، بازرگانی و …

قیمت

مدل، سرعت پردازنده، مقدار حافظه RAM و ROM اندازه صفحه نمایش، داشتن امکان ارتباط بی‌سیم بلوتوث و شبکه بی‌سیم Wifi، نرم‌افزارها و سخت افزارهای جانبی، همه و همه بر قیمت دستگاه تأثیر می‌گذارند.

مدل‌های پالم از قیمت 400 هزار تومان تا حدود 700 هزار تومان در بازار کشور ما موجود است، مدل‌های پاکت پی سی از قیمت حدود 400 هزار تومان تا حدود 900 هزار تومان متغیر است، اما یک مدل متوسط با کارآیی مناسب بین 500 تا 600 هزار تومان تمام می‌شود.

تلفن‌های همراه نسل سوم به‌عنوان نکته آخر باید گفت که کارهای بسیار ساده‌تر و ابتدایی‌تر دستیارهای دیجیتال شخصی مثل دفترچه تلفن، یادداشت، زنگ یادآور و غیره به نوعی در گوشی‌های تلفن همراه قابل اجراست، اما توجه داشته باشید که تلفن‌های همراهی که در حال حاضر در بازار رایج هستند، نمی‌توانند کارآیی کامل یک پالم یا پاکت پی سی را داشته باشند. البته تلفن‌های همراه نسل سوم که به تدریج وارد بازار ما هم خواهند شد، سعی کرده‌اند این فاصله را هر چه کم‌تر کنند، اما احتمال این که یک شرکت سازنده تلفن همراه بتواند پالم یا پاکت پی سی خوبی هم از آب دربیاورد، خیلی کم‌تر از آن است که شرکت سازنده پالم یا پاکت پی سی، کیت GSM را در دستگاه خودش جاسازی کند. هر دستگاهی را برای کارکرد خاصی ساخته‌اند؛ پس تا زمانی که تلفن‌های همراه نسل سوم بتوانند جایگزین واقعی کامپیوترهای جیبی شوند (که مدت نسبتاً زیادی زمان می‌برد)، بهتر است هویت این دستگاه‌ها را ندیده نگیریم و از کاربردهای آنها بهره‌مند شویم!

نحوه کار دستیار دیجیتال شخصی

این کامپیوترهای کوچک قطعات مشترکی دارند تا بتوانند کارهای معمول خود را انجام دهند:

پردازنده یا پروسسور: مغز اصلی دستگاه را تشکیل می‌دهد و تمام کارکردهای دستگاه را هماهنگ می‌کند.

سیستم عامل: نرم افزار رابط بین دستگاه و کاربر است که در این کامپیوترها، بسیار ساده و کاربردی شده است.

صفحه نمایش‌گر LCD: به دو صورت سیاه و سفید و رنگی موجود است؛ معمولاً در اکثر دستگاه‌ها حساس به لمس است و با قلم مخصوص می‌توان روی صفحه را لمس و اطلاعات خاص را وارد کرد.

حافظه: به دو شکل ROM (حافظه ثابت) و RAM (حافظه متغیر) و احیاناً حافظه‌های جانبی است که با کارت‌های حافظه خاص قابل افزایش است.

باتری: با انواع مختلف، از نیم قلمی و قلمی تا انواع لیتیمی قابل شارژ برحسب مدل.

دستگاه‌‌های ورودی: کلیدها، دکمه‌ها، صفحه کلید حقیقی یا مجازی (نرم‌افزاری)، صفحه حساس به لمس و پورت‌ها یا گذرگاه‌های اتصال به کامپیوتر یا دستگاه‌های خاص.

CD نرم‌افزار: برای نصب کردن روی کامپیوتر منزل یا لپ‌تاپ و Load کردن آنهابر روی دستگاه از طریق کابل مخصوص.

سال‌هاست که این دو رده از دستیارهای دیجیتال شخصی یعنی پالم و پاکت‌ پی سی، به رقابت سخت خود در زمینه سخت‌افزار و نرم‌افزار ادامه می‌دهند. هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارند که در نوع خود قابل توجه‌اند. برای انتخاب از بین این دو، لازم است به مشخصات خاص مد نظرتان حتماً دقت و درباره آنها تا حدامکان مطالعه یا پرس‌وجو کنید.

مزایا

پالم راحتی استفاده از سیستم عامل، قیمت کم‌تر، تشخیص بهتر دست خط با نرم‌افزار گرافیتی، هماهنگ‌سازی بهتر با کامپیوتر شخصی (هم اپل و هم آی‌بی‌ام) راحتی کار با ایمیل‌ها در نرم‌افزارهای مختلف با Versa Mail.

پاکت پی سی

داشتن سیستم عامل ویندوز و شباهت بیشتر آن به کامپیوتر شخصی، کارآیی بهتر در زمینه صوت و تصویر و در کل مولتی‌مدیا، سازگاری بیشتر با بسته‌های نرم‌افزاری خاص مایکروسافت و در رأس آن آفیس، داشتن چند نرم‌افزار مختلف برای تشخیص دست خط، تولیدکنندگان متنوع.

معایب پالم

سازگاری کم‌تر با فایل‌های بسته نرم‌افزاری آفیس؛ البته نرم‌افزار

دسته ها : کامپیوتر

قلب تو با قلب من آکنده است / دوستی من و تو تا ابد پاینده است

نوشتم پیامی با شوق خنده / که باشی با خبر از حال بنده

نوشتم این پیام از دل برایت / جوابش را بده جانم فدایت . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

عشق یعنی پاک ماندن بسیار / آب ماندن در مسیر انجماد

در حقیقت عشق یعنی سادگی / در کمال برتری ، افتادگی . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

برای به تو رسیدن دنبال باد دویدم / آبی نبود تو راهم ، اما سراب میدیدم . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

گر یمنی چو با منی پیش منی / گر پیش منی چو با منی در یمنی !

من با چنانم ای نگار یمنی / خود در عجبم ، که من توام یا تو منی!

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

غروب است و دلم از غم گرفته / دلم از دوریت ماتم گرفته

برای قلب من……….

=================================================

قلب تو با قلب من آکنده است / دوستی من و تو تا ابد پاینده است

نوشتم پیامی با شوق خنده / که باشی با خبر از حال بنده

نوشتم این پیام از دل برایت / جوابش را بده جانم فدایت . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

عشق یعنی پاک ماندن بسیار / آب ماندن در مسیر انجماد

در حقیقت عشق یعنی سادگی / در کمال برتری ، افتادگی . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

برای به تو رسیدن دنبال باد دویدم / آبی نبود تو راهم ، اما سراب میدیدم . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

گر یمنی چو با منی پیش منی / گر پیش منی چو با منی در یمنی !

من با چنانم ای نگار یمنی / خود در عجبم ، که من توام یا تو منی!

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

غروب است و دلم از غم گرفته / دلم از دوریت ماتم گرفته

برای قلب من خورشیدی اما / مرا قلب تو دست کم گرفته . . .

 


* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

فرقی نمیکنه من اول اومدم یا تو ، مهم اینه که کی تا آخرش میمونه . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

در ره عشق که از سیل بلا نیست گذار / کرده ام خاطر خود را به تمنای تو خوش . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

دلت آینه ایثار عشق است / نگاهت معنی بیدار عشق است

تو در آبادب دل خانه داری / تو را دیدن همان دیدار عشق است . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

میخوام که عاشقت بشم ، گل شقایقت بشم / دلم واست تنگ شده بود ، گفتم مزاحمت بشم !

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

اونی که عاشقش بودم از دست دادمش ، حالا اونی که منو داره دوستش دارم . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

سر سبزترین بهار تقدیم تو باد / اواز خوش هزار نغمه تقدیم تو باد

پرسوزترین گدازه از عشق بگیر / یادت نرود اجازه از عشق بگیر . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

چه سخت اس در جمع بودن /  ولی در گوشه ای تنها نشستن

به چشم دیگران چون کوه بودن / ولی در خود به آرامی شکستن . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن / شرط اول قدم آن است که مجنون باشی . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

تنهاییم را با تو قسمت میکنم ، سهم کمی نیست

گسترده تر از عالم تنهایی من عالمی نیست . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

دوستت دارم نه در هوس / دوستت دارم نه در قفس

دوستت دارم تا آخرین نفس . . .

* * * * اس ام اس عاشقانه * * * *

 

تقدیم به آن که دوری اش غمم ، خانه اش قلبم و فراموشی اش مرگم است . . .

دسته ها : لطیفه

?-دیگ به دیگ چیزی نمی گه.

?-شلوار مرد که دو تا شد ، حال می کنه.

?-گر صبر کنی ، زیر پات علف سبز می شه.

?-صلاح مملکت خویش ، رئیس جمهور داند.

?-جوجه رو هروقت بشمری جیک جیک می کنه.

?-عیسی به کیش خود ، موسی به بندر عباس.

?-کوه به کوه می رسه ، میّت رو زمین نمی مونه.

?-آشپز که دوتا شد هیچ کدوم غذا درست نمی کنن.

??-پاتو از گلیمت درازتر نکن ، پات دراز می شه شلوار به پات کوتاه می شه

دسته ها : ضرب المثل
X